Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2013 cz. II

 GAMZA – taneczna marka Politechniki Lubelskiej


Pierwsza i jednocześnie najstarsza studencka grupa artystyczna oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 1 kwietnia 1970 roku. Założycielami Zespołu są mgr Zenobia Stepowicz – pierwszy kierownik artystyczny i choreograf oraz ówcześni studenci Wyższej Szkoły Inżynierskiej Krystyna Majdan i Wiktor Życzyński. Obecnie od 1991 roku funkcję kierownika artystycznego i choreografa pełni Piotr Robert Mochol, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.   

O działalności GAMZY napisano już wiele artykułów,  wydrukowano kilka folderów i wydawnictw okolicznościowych, a także album „GAMZA o obiektywie 1970-2010”. Osoby zainteresowane poszczególnymi wydarzenia mogą o nich przeczytać na nowej stronie internetowej http://gamza.pl

Nie będę zatem po raz kolejny przytaczał ważnych wydarzeń, przedsięwzięć, koncertów, akcji charytatywnych czy zgrupowań i szkoleń tanecznych. Sukcesy GAMZY mówią same za siebie, a najlepszym dowodem na to jest niesłabnąca popularność, wierna publiczność i setki studentów, którzy każdego roku zgłębiają tajniki tańca pod okiem doświadczonych trenerów.

Przed nami jednak duże wydarzenie jakim jest jubileusz 60-lecia Politechniki Lubelskiej. Dla Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA, która już 43 lata tańczy dla swojej uczelni to już ponad tysiąc koncertów i pokazów, niezliczona, ale na pewno kilku tysięczna rzesza tańczących studentów i osób, które uczestniczyły w zajęciach i okazjonalnych artystycznych przedsięwzięciach. 

A co wydarzyło się już w ramach jubileuszu Politechniki Lubelskiej?…

22 stycznia 2013 roku już po raz 22-gi publiczność zgromadzona w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uczestniczyła w Charytatywnym Koncercie Noworoczno – Karnawałowym. Było to wydarzenie na miarę ogromnego widowiska artystycznego. Wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego JAWOR,  tancerze Formacji GAMZA zaprezentowali nowe choreografie tańców standardowych i latynoamerykańskich. Wydarzeniem niecodziennym była prezentacja efektów projektu społecznego „INTEGRACJA POPRZEZ TANIEC”. W wydaniu GAMZY osiąga on wielorakie znaczenie. To integracja środowiska akademickiego z osobami niepełnosprawnymi, integracja studentów lubelskich uczelni, a także współpraca samorządów studenckich i władz uczelni przy projektowaniu widowisk tanecznych.

 


 

25 stycznia 2013 odbyła się natomiast III edycja „Tańca z VIP-ami”. Organizatorami tego tanecznego show są Dziennik Wschodni i Moje Miasto Lublin. Tym razem udział w programie wzięło udział siedmiu tancerzy GAMZY oraz czterech Szkoły Tańca „Zamek” Aneta i Łukasz Pawlak. Gala Finałowa „Tańca z VIP-ami” okazała się spektakularnym pokazem tańca, a jednocześnie wielkim sukcesem par współtworzonych przez tancerzy GAMZY. Zgromadzona publiczność, rezultatem 170 głosów przyznała pierwsze miejsce Justynie Marciniak – mistrzyni świata w karate tradycyjnym i tancerzowi Formacji GAMZA Pawłowi Żytko. W głosowaniu jury pierwsze miejsce zajęli  podkomisarz Wioletta Wodnicka z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz Marcin Górny, także tancerz Formacji GAZMA. Specjalna nagroda jurorów trafiła do Anny Chołoty – właścicielki sieci salonów fryzjerskich i kosmetycznych, która zatańczyła z Rusłanem Pisotskim, tancerzem Formacji GAMZA bardzo zmysłową i energetyczną rumbę. Potrójne złoto, to pierwszy taki wynik w historii charytatywnego tanecznego show pod patronatem władz miasta i województwa.


 

2 lutego 2013 to z kolei wielkie wydarzenie dla tancerzy ze wszystkich grup Formacji GAMZA. XIII Wewnętrzny Turniej Tańca Towarzyskiego wyłonił kolejnych medalistów grup początkujących, kontynuujących i zaawansowanych. Impreza jak zawsze ma na celu rozegranie bezstresowej rywalizacji turniejowej dla studentów na różnych poziomach tanecznego zaawansowania.

9 lutego 2013. Kolejny, duży taneczny pokaz. Mali pacjenci Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi cieszyli się z faktu powrotu do zdrowia. Spotkanie odbyło się pod hasłem II Lubelskiego Spotkania Dzieci Wyleczonych z Chorób Nowotworowych. Zwycięstwo w zmaganiu się z trudnym przeciwnikiem, jakim jest choroba nowotworowa Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA uczciła w towarzystwie dwóch innych utalentowanych lubelskich formacji tanecznych. Na scenie zaprezentowali się również Zespół Tańca Nowoczesnego UDS oraz Zespół Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej.

13 kwietnia 2013 GAMZA na zaproszenie Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana, zaprezentowała swoje taneczne umiejętności podczas Gali AMBASADOR LUBELSZCZYZNY.

A co jeszcze wydarzy się w ramach jubileuszu 60-lecia Politechniki Lubelskiej?…

Już teraz zapraszam na Koncert „43 lata GAMZY na 60 – lecie Politechniki Lubelskiej”

 

Piotr Robert Mochol