Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2014 cz. I

TANECZNE WYZWANIA FORMACJI GAMZA

O udziale GAMZY w X Lubelskim Festiwalu Nauki można było przeczytać w poprzednim wydaniu biuletynu, ale należy przypomnieć, że równocześnie, gdy odbywał się Piknik Naukowy na Placu Litewskim w Lublinie, I reprezentacja Formacji uroczyście otwierała 59 Konferencję Naukową Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk oraz Komitetu Nauki Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. 15 września w hotelu KRYNICA w Krynicy Zdroju na zaproszenie bezpośredniego organizatora konferencji, Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, Formacja GAMZA wystąpiła w tanecznym show specjalnie przygotowanym na ten wieczór. Pokaz został entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną publiczność.

Po bardzo pracowitym roku akademickim z rekordową liczba koncertów nadszedł czas na zmianę choreografii, czy wręcz całego programu artystycznego. Inspiracją stał się film Burlesque z główną rolą Cristiny Aguilery. Pierwsze próby zainspirowały tancerzy do działania. I tak weekend ze Świętem Niepodległości GAMZA spędziła w Nieliszu koło Zamościa, gdzie w Hotelu Marina tancerze obu reprezentacji trenowali na dwóch salach tanecznych. Obecni byli również znani szkoleniowcy Anna Bocian i Grzegorz Demucha, którzy wspomagali pracę trenera i choreografa Piotra Mochola. Zmęczenie szło w parze z entuzjazmem, ponieważ 4 dni wytężonej pracy przyniosło wizualne efekty.

4 grudnia w Restauracji Koncertowa podczas Lubelskiej Gali ZŁOTA KIELNIA – budowa roku 2013 nagradzani inżynierowie mogli obejrzeć fragmenty nowego show przeplecionego świątecznymi choreografiami. Mikołajowe czapki na głowach tancerzy i muzyka nawiązywały do zbliżających się świąt. Natomiast tradycyjny program świąteczny zaprezentowany został w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas VII edycji Koncertu Świątecznego pod patronatem prof. Andrzeja Wac-Włodarczyka, Prorektora ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej oraz prof. Andrzeja Dropa, JM Rektora Uniwersytetu Medycznego. Zapoczątkowana siedem lat temu inicjatywa GAMZY, przerodziła się w imprezę charytatywną na rzecz Przedszkola Specjalnego Nr 11 w Lublinie. Tuż przed Bożym Narodzeniem, 19 grudnia, w gościnnym Domu Kultury LSM Formacja Tańca Towarzyskiego GAMZA była organizatorem dwóch dużych wydarzeń. XXIII Taneczne Spotkania Mikołajkowo – Gwiazdkowe pod patronatem Bożenny Kowalik, Dyrektora Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie, to wydarzenie, na które niepełnosprawni uczniowie czekają cały rok. Tym razem nie w szkole, a w sali widowiskowej mieli okazję oglądać swoich przyjaciół – tancerzy. Po raz kolejny dzięki Panu Leonardo Buoninsegni z Firmy CBM Group Jacków wszyscy otrzymali świąteczne paczki ze słodyczami, własnoręcznie pakowane przez studentów. Wieczorem na zaproszenie prof. Andrzeja Wac-Włodarczyka, pracownicy Politechniki Lubelskiej, mieszkańcy Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz sympatycy i przyjaciele Formacji GAMZA oklaskiwali kolejne choreografie tańców standardowych i latynoamerykańskich. Gościnnie wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Po tych świątecznych, tanecznych zmaganiach z wielką przyjemnością, ale i zadumą, członkowie GAMZY uczestniczyli w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.

Nie był to jednak czas podsumowania mijającego roku. Przed Formacją Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej pojawiło się wielkie, sceniczne wyzwanie – współpraca z gwiazdami ogólnopolskiego formatu. Wspólnie z MK Momot & Kuligowski Orkiestra, z którą GAMZA współpracowała w trzech edycjach Tańca z VIP-ami,  oraz wokalistami polskiej estrady przygotowana została Sylwestrowa Noc Przebojów. Uliczne bilbordy zachęcały do obecności Lublinian na Placu Litewskim. Kayah, Kasia Cerekwicka, Kuba Badach, Sławek Uniatowski,  MK Momot & Kuligowski Orkiestra  i oczywiście GAMZA bawiły licznie zgromadzoną publiczność do późnych godzin nocnych, żegnając stary i witając Nowy 2014 Rok.

A w Nowym Roku?… treningów ciąg dalszy. Nie ma odpoczynku. Przed GAMZĄ premiera programu BURLESQUE, którego oficjalna odsłona zaplanowana jest w lutym. A w między czasie pokazy, koncerty… i nowy nabór chętnych studentów.  Zapraszamy.   

 

Piotr Robert Mochol