Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2015 cz. I

MAMMA MIA! Premiera widowiska tanecznego Formacji GAMZA oraz musicalu w Teatrze ROMA

Z dużym zadowoleniem i sukcesem Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA zakończyła swoje taneczne show BURLESQUE. Widowisko prezentowane było 35 razy w całości lub fragmentach podczas koncertów, pokazów i imprez okolicznościowych. Przyszedł jednak czas na zmiany. Impulsem do działania stała się informacja medialna o premierze musicalu „MAMMA MIA!” w Teatrze ROMA w lutym 2015 roku. Nie bez znaczenia okazał się wielki sukces filmu o tym samym tytule nakręconego z udziałem czołowych gwiazd amerykańskiego kina.

Ale jeszcze przed premierą zapowiadanego widowiska nie lada artystyczne wyzwanie przed GAMZĄ postawiła Filharmonia Lubelska. Tuż po Nowym Roku nie mogło zabraknąć atmosfery swingu, śpiewu i tańca. Filharmonia Lubelska wyszła więc naprzeciw oczekiwaniom wszystkich pasjonatów klasycznych dźwięków, ciekawych interpretacji wokalnych i choreograficznych, zapraszając mieszkańców Lublina na Koncert Noworoczny zatytułowany „Swing, swing, swing”, który odbył się przy pełnej widowni 11 stycznia 2015 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

O wyjątkowy nastrój podczas koncertu zadbała orkiestra rozrywkowa eM Band z Jaworzna pod batutą Woytka Mrozka oraz trójka solistów, wśród nich Agata Sava. W czasie trwania koncertu usłyszeliśmy największe przeboje muzyki swingowej i Broadwayu (B. Goodman, A. Shaw, A. Bilck, L. Bernstein, C. Porter, G. Gershwin). Oprawę taneczną zapewniła Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA.

28 stycznia 2015 r. przyszedł jednak czas na zapowiadaną premierę tanecznego „MAMMA MIA!” w wykonaniu GAMZY. Specjalnie przygotowana scenografia autorstwa Agaty Kryszczuk i Katarzyny Wolskiej wprowadzała widzów w nastrój wakacyjnego odpoczynku, a zarazem szaleństwa na greckiej wyspie, pomimo panującej zimy. Muzyka – oczywiście z filmu „MAMMA MIA!” oraz zespołu ABBA. Choreografie dopasowane do charakteru każdego utworu. Miłą niespodzianką był również pokaz najmłodszych stażem Gamziaków. Na scenie w swojej premierze wystąpiła III Reprezentacja, która specjalnie na tę okazję zatańczyła trzy show time’y: „Honey, Honey, Honey”, „Tiger” oraz wspólnie z II Reprezentacją „MAMMA MIA”. Rzeczą godną uwagi jest fakt, że tancerze MAMMA MIA! Premiera widowiska tanecznego Formacji GAMZA oraz musicalu w Teatrze ROMA III reprezentacji sami zaprojektowali i przygotowali dla siebie oryginalne kostiumy taneczne, utrzymane w klimacie lat 70. W tym przedsięwzięciu niezwykle pomocne okazały się szafy i strychy rodziców i babć oraz salony taniej odzieży. Dzięki pomysłowości i wyobraźni powstały niepowtarzalne kreacje zgodne z duchem czasów, w których królowała ABBA. Cało- ści kunsztu tanecznego dopełnili tancerze I i II Reprezentacji. Łącznie Formacja GAMZA zaprezentowała się w 48-osobowym składzie.

W niedzielę 8 marca z okazji Dnia Kobiet dla mieszkanek Lublina i okolic w Galerii OLIMP przygotowane zostało Miasteczko Zdrowia i Urody. Imprezę zorganizował Wydział Zdrowia Urzędu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. Podczas imprezy nie zabrakło także występów artystycznych. GAMZA w OLIMPIE z okazji Dnia Kobiet to już tradycja.

W gorącym okresie przygotowań jubileuszowych nie można liczyć na pobłażliwość „Dziennika Wschodniego”, medialnego patrona Formacji GAMZA. 31 marca 2015 r. w Hotelu Royal Botanic odbyło się uroczyste podsumowanie plebiscytu Kobieta Przedsiębiorcza. Już po raz siódmy nagrodzone zostały panie, które wyróżniają się aktywnością, kreatywnością i przedsiębiorczością oraz mieszkają i działają w województwie lubelskim. A GAMZA uświetniła tę uroczystość specjalnie przygotowanymi choreografiami dla pań oraz wręczyła laureatkom zaproszenia na Galowy Jubileuszowy Koncert 45-lecia Formacji.

O koncercie jubileuszowym dowiemy się trochę póź- niej, a nawiązując do nagłówka artykułu, tydzień później, 19 kwietnia 2015 r. GAMZA wyruszyła do Warszawy do Teatru ROMA na musical w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. To kolejna świetna premiera. Popisy tancerzy, a to GAMZĘ interesowało najbardziej, były na bardzo wysokim poziomie. Wspaniały kunszt aktorski oraz wokalny to kolejny sukces musicalu. Wracaliśmy w bardzo dobrych nastrojach.

Gala AMBASADOR LUBELSZCZYZNY 2015

Gala AMBASADOR LUBELSZCZYZNY 2015 Gala AMBASADOR LUBELSZCZYZNY wdniu 25 kwietnia 2015 r. w Hali Targów Lubelskich to wydarzenie, które adresowane było do blisko tysiąca widzów. Województwo lubelskie ma już ponad 30 ambasadorów, których nagrodziło honorowymi tytułami. Tytuły „Ambasadora” przyznawane są wybitnym osobom, instytucjom i firmom, które wniosły istotny wkład w promowanie Lubelszczyzny w kraju i poza jego granicami. Formacja GAMZA wprawdzie nie posiada jeszcze takiego tytułu, ale rozmachem swoich przedsięwzięć i artystycznych wydarzeń oraz działalności charytatywnej wpisuje się w kulturalną mapę Lublina oraz regionu. GAMZA na Gali AMBASADOR LUBELSZCZYZNY jest taneczną wizytówką regionu, przedstawiając po raz trzeci z rzędu swoje show obok takich gwiazd jak: Beata Kozidrak, Natasza Urbańska, Janusz Józefowicz, Maryla Rodowicz. Nasza Grupa nie była jeszcze nominowana do tego tytułu, jednak stanowi taneczną markę Politechniki Lubelskiej, Miasta Lublina oraz województwa lubelskiego.

Piotr Robert Mochol

45 lat Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA

Blisko 10 tysięcy tancerzy, około 1000 koncertów w kraju i za granicą, 23 prezesów zespołu, 61 „gamzowych” małżeństw – tak w skrócie można podsumować 45 lat działalności Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA. 11 kwietnia 2015 r. odbył się Galowy Koncert Jubileuszowy 45-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA.

I część:

• Formacja Latynoamerykańska ELVIS PRESLEY (Old Reprezentacja)

• AKADEMIA PANA PIOTRA – fragmenty musicalu w wykonaniu niepełnosprawnych uczniów z Zespołu Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie

• Honey, Honey, Honey (III Reprezentacja)

• Formacja Standardowa VOULEZ VOUS (II Reprezentacja)

• Formacja Latynoamerykańska DANCING QUEEN (I Reprezentacja)

II część:

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA uhonorowana została:

– Dyplomem Uznania oraz Medalem Wojewody Lubelskiego za wieloletnią działalność wnoszącą istotny wkład w życie kulturalne miasta Lublin i województwa lubelskiego, wielki profesjonalizm w pracy artystycznej wśród społeczności akademickiej, a przede wszystkim za wspieranie i kształtowanie młodych talentów, stworzenie niezwykle bogatego repertuaru, a w szczególności zaś za szeroką promocję Lubelszczyzny w kraju – wojewoda lubelski Wojciech Wilk 45 lat Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA

– Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego – marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski – Nagrodą Okolicznościową Rady Miasta Lublin – prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk

– Listem Okolicznościowym Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin Moniki Lipińskiej

– Listem Okolicznościowym Rektora Politechniki Lubelskiej prof. Piotra Kacejko

– Listem Okolicznościowym Dyrekcji Medycznego Studium Zawodowego im. prof. St. Lipharta w Lublinie Anny Krzyżowskiej

– Listem Okolicznościowym Dyrektora i Pracowników Lubartowskiego Ośrodka Kultury oraz Klubu Tańca Towarzyskiego CHOCHLIK Lubartów – Listem Okolicznościowym Dyrektora Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie Bożenny Kowalik

– Listem Okolicznościowym Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

– Listem Okolicznościowym Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej

– Listem Okolicznościowym Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej

III część: Widowisko taneczne MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ w wykonaniu I, II i III Reprezentacji Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA z towarzyszeniem Agencji Muzycznej SIMONR

Relacja pollub.pl: Blisko 10 tysięcy tancerzy, około 1000 koncertów w kraju i za granicą, 23 prezesów zespołu, 61 „gamzowych” małżeństw – tak w skrócie można podsumować 45 lat działalności Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA.

W tym roku zespół obchodzi swój jubileusz. Razem z Formacją 25-lecie pracy artystycznej świętuje jej kierownik i choreograf Piotr Robert Mochol. Z tych okazji 11 kwietnia 2015 r. w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbył się Koncert Galowy.

Podczas koncertu zobaczyć można było największe widowiska taneczno-muzyczne z dorobku artystycznego Formacji, takie jak: DANCING QUEEN, VOULEZ VOUS, ELVIS PRESLEY, AKADEMIA PANA PIOTRA, MI- ŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ.

Na scenie wystąpili zarówno tancerze GAMZY, jak i uczniowie oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie, a także wolontariusze Stowarzyszenia Miłośników Tańca w Lublinie.

W repertuarze Formacji znajdują się wszystkie tańce standardowe i latynoamerykańskie, a układy choreograficzne tworzą atmosferę musicalu i rewii – mówi Piotr Robert Mochol.

Corocznie tancerze GAMZY prezentują programy artystyczne podczas studenckich imprez kulturalnych i sportowych, spotkań biznesowych, integracyjnych oraz na okolicznościowych galach. Są również współorganizatorami artystycznych wydarzeń na skalę miejską i ogólnopolską. Od 1991 roku prowadzą działalność charytatywną m.in. na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Zespołu Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie.

Taniec to przede wszystkim setki godzin spędzonych na salach tanecznych i kolejne pokolenia studentów, którzy chcą trenować, szkolić się, rozwijać sztukę taneczną – podkreśla P. Mochol. Taniec stawia również nowe wyzwania, daje możliwość rozwoju, pracy nad własnym ciałem, ruchem, wyzwalaniem emocji. I wreszcie to sztuka, piękno, wrażenia, kiedy wszystkie elementy układanki choreograficznej zaczynają do siebie pasować.

Relacja Dziennika Wschodniego: W sobotę Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA świętowała swoje 45-lecie, a jej szef Piotr Mochol 25-lecie pracy artystycznej.

– Do GAMZY trafiłem na pierwszym roku studiów. To była moja ucieczka od sekcji lekkoatletycznej. Wiedziałem, że jeśli mam coś trenować, to może to być tylko taniec. Na czwartym roku zapisałem się na kurs instruktorski – wspomina Piotr Mochol.

– Bardzo związałem się z formacją i z ludźmi, dlatego zostałem. W międzyczasie powstało Stowarzyszenie Miłośników Tańca w Lublinie, którego jestem prezesem od 1997 roku. Przy okazji organizowania pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej w najwyższych klasach tanecznych pojawił się pomysł, żeby stworzyć organizację, która działając poza samorządem, organizowałaby takie imprezy. Największy sukces GAMZY to m.in. wyjazdy na zagraniczne tournee.

– To także półroczny kontrakt taneczny w Japonii oraz grono wiernych fanów, którzy doceniają naszą pracę i przychodzą na koncerty – zaznacza Mochol. W sobotę w specjalnym jubileuszowym programie wystąpiła Formacja Latynoamerykańska Elvis Presley, złożona z byłych tancerzy GAMZY, Formacja Standardowa Voulez Vous oraz Formacja Latynoamerykańska Dancing Queen. Zgromadzona publiczność obejrzała jubileuszowe widowisko „Miłość niejedno ma imię” (do muzyki na żywo w wykonaniu Agencji Muzycznej SIMON). Można było też zobaczyć fragmenty musicalu „Akademia Pana Piotra” w wykonaniu niepełnosprawnych uczniów z Zespołu Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie.

Relacja Radia Centrum: […] Wracamy w atmosferze jubileuszu. Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA kończy 45 lat i jest prawie moim rówieśnikiem! I akurat to prawie nie robi różnicy. Swój osobisty jubileusz świętuje również dyrektor artystyczny i choreograf GAMZY – Piotr Mochol. Piotr – nasz Gość Specjalny obiecał, że odwiedzi nas w radiu mimo tego, że dla niego będzie to czas kumulacji zajęć przed sobotnim koncertem jubileuszowym. Zapraszamy w piątek od 22.00. […]

Relacja Radia Lublin: Rozpoczęli 1 kwietnia 1970 r. i tańczą do dziś. Jubileusz 45-lecia świętuje Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA […]

[…] Koncert jubileuszowy rozpoczyna się w sali lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

– Na scenie pojawi się kilka pokoleń tancerzy – zapowiada szef formacji, Piotr Mochol […] –Taniec nie przeszkadza nauce – zapewniają członkowie GAMZY [...]

Przez 45 lat przez GAMZĘ przeszło (a dokładniej przetań- czyło) prawie 10 tysięcy osób. Formacja dała około tysiąca koncertów w kraju i za granicą. Taniec połączył też 61 „gamzowych” małżeństw.

Relacja lubelska.tv: Połączenie tańca towarzyskiego z kreatywnym show to wizytówka tanecznej formacji GAMZA, o czym można się było przekonać podczas Galowego Koncertu Jubileuszowego. Jubileusz w rytmie ABBY, Akademia Pana Piotra wraz z niepełnosprawnymi dziećmi oraz widowisko taneczne „Miłość niejedno ma imię” – to był wyjątkowo rozrywkowy wieczór.

Piotr Robert Mochol

25 lat pracy artystycznej Piotra Roberta Mochola

Piotr Robert Mochol

WYKSZTAŁCENIE: – absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej – 1991 – absolwent dwuletniego kursu kwalifikacyjnego II stopnia z dziedziny tańca towarzyskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki – 1992 – absolwent Podyplomowego Studium Trenerskiego z Tańca Sportowego przy AWF w Gdańsku – 1999 – absolwent kwalifikacyjnego kursu w zakresie oligofrenopedagogiki – 2000 – absolwent kwalifikacyjnego kursu z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju i edukacji uczniów autystycznych – 2010 – uczestnik wielu kongresów i szkoleń tanecznych PRAKTYKA ZAWODOWA: – Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” – asystent instruktora w latach 1990-1991 – Kierownik artystyczny i choreograf od 1.03.1991 r. – Szkoła Tańca Jacka Jelinka – prowadzenie zajęć tanecznych w latach 1991-1993 – Dyrektor Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Rektora Politechniki Lubelskiej w latach 1993 – 2002 – Skarbnik Oddziału Terenowego Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Lublinie w latach 1993-2000 – Kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego w Lubartowie w latach 1996-2000 25 lat pracy artystycznej Piotra Roberta Mochola – Kierownik artystyczny Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Białej Podlaskiej w latach 1997-1999 – Dyrektor XXII Akademickich Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim na 1997 rok (reaktywowane po 10 latach) – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Tańca w Lublinie od 1997 roku – Członek Komisji Rewizyjnej i delegat na Walny Zjazd PTT Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Tanecznego w Lublinie w latach 2000-2004 – Członek zwyczajny Polskiego Towarzystwa Tanecznego – Zajęcia sportowo-taneczno-terapeutyczne w Zespole Szkół Nr 4 Lublinie od roku 1999 – Zajęcia dydaktyczne w ramach kursów doskonalących dla nauczycieli z zakresu tańca (Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie, Centrum Edukacji CHAMPION w Lublinie) od roku 2000 – Przygotowanie i prowadzenie warsztatów metodycznych dla nauczycieli wychowania fizycznego w zakresie tańca sportowego od roku 2004 – Praca w jury szkolnych i powiatowych przeglądów tanecznych wszystkich szczebli od roku 2003 – Wykładowca na studiach podyplomowych Artystyczne Formy Edukacji Ruchowej oraz Wychowanie Fizyczne organizowanych przez Oświata – Lingwista w Lublinie pod patronatem Wyższej Szkoły Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie od roku 2007

Kierownik kursów instruktorskich na instruktora tańca sportowego organizowanych przez Polską Akademię Sportu w Warszawie oraz Wyższą Szkołę Kultury Fizycznej i Turystyki im. Haliny Konopackiej w Pruszkowie od roku 2008. Piotr Mochol to nie tylko trener i choreograf, ale także nauczyciel oraz terapeuta. Zawodowo pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie, ale znany jest ze swej szerokiej działalności charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych (od 1991 roku). W 2012 r. wyróż- niony został w konkursie na Medal Prezydenta Miasta Lublin dla osób niepełnosprawnych i osób aktywnie działających na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych. Zainicjował i wprowadził do Szkoły Specjalnej autorskie zajęcia z tańca towarzyskiego jako formę terapii sportowej. Jest autorem programów do zajęć pozalekcyjnych i terapeutycznych. Modyfikuje i dostosowuje proces kształcenia dzieci i młodzieży upo- śledzonej umysłowo i z autyzmem, uwrażliwiając uczniów na piękno, estetykę i indywidualne przeżycia artystyczne. Wiele tych działań wykonuje społecznie w swoim wolnym czasie. Jest zaangażowany w organizowanie pomocy i opieki uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Inicjator i główny organizator wielu imprez, przeglądów i konkursów tanecznych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, wyjazdów na Zieloną Szkołę. Piotr Mochol integruje dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym i z autyzmem ze środowiskiem studenckim.