Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2001 cz.I

ZTT PL GAMZA

 

Kilka słów o tańczących studentach

Uśmiech, radość, satysfakcja, owacje publiczności-to tylko kilka powodów dla których Formacja Tańca Towarzyskiego „GAMZA” od 31 lat cieszy się niezmienną popularnością.
Wydawać by się mogło, że w dobie muzyki techno, taniec towarzyski dla studentów jest mało popalamy i przydatny. Coraz częściej jednak w dyskotekach, na balach i innych imprezach okolicznościowych słychać muzykę walca wiedeńskiego czy tanga Samby, cha-che i jive w oryginalnych aranżacjach, to czołówki światowych list przebojów obecnego karnawału.

Natomiast w „GAMZIE” od lat w październiku rozpoczynają naukę setki! studentów ze wszystkich lubelskich uczelni. Chętnie przychodzą poznawać tajniki sztuki tanecznej, chociaż niejednokrotnie przychodzi im to z wielkim trudem. Pierwszym krokiem jest ukończenie kursu tańca towarzyskiego z elementami tańca dyskotekowego i nowości tanecznych. W II semestrze natomiast lustrzana sala na ul. Okopowej stoi otworem przed tymi, którzy wykazali się umiejętnościami godnymi dalszej pracy. Zajęcia „GAMZY” to nie tylko spotkania towarzyskie, ale ciągłe podnoszenie poziomu tanecznych umiejętności. Dodatkowo organizowane weekendowe zgrupowania są okazją do nadrobienia zaległości, doskonalenia techniki oraz integracji grup. Są jeszcze obozy szkoleniowo-kondycyjne w czasie wakacji, ale to już historia do następnego artykułu.

I znów październik i nowi, chętni studenci ( z każdym rokiem jest ich więcej) borykać się będą z rytmami standardowymi i latynoamerykańskimi.
A dla tych wytrwałych, najlepszych „GAMZA” znaczy dużo więcej. Taniec jest czymś bardzo pięknym, jest częścią nich samych, odnajdują w nim siebie. To zarazem relaks, swoboda, odpoczynek psychiczny ucieczka od stresów. Praca nad ruchem, gestem, ciałem staje się pasją, która daje dużo radości, satysfakcji, pozwala odciąć się od rzeczywistości życia studenckiego. Zajęcia są mile spędzonym czasem w gronie wspaniałych ludzi. To niesamowite, że wspólne tańczenie tak łączy.
Są to słowa samych studentów, ale żeby się o tym przekonać wystarczy spróbować. Tańczenie bowiem jest umiejętnością cenioną w towarzystwie, której się nie zapomina.

Jubileuszu ciąg dalszy

Sympatycy tańca towarzyskiego zapewne pamiętają, perłowy jubileusz Formacji Tańca Towarzyskiego „GAMZA”, który obchodzony był w 2000 roku.
I znów mamy okazję do świętowania, a to za sprawą X Charytatyw­nego Koncertu Noworoczno-Karnawałowego, który odbył się 26 stycznia 2001 roku w ACK UMCS „Chatka Żaka”.
Wcześniej (7.12.2000) odbyło się tradycyjne spotkanie mikołajkowe w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. Były konkursy z nagrodami, słodycze dla wszystkich, sporo tańca i dużo, dużo radości.
Wróćmy jednak do „Chatki Żaka”. Sala wypełniona była po brzegi. Ludzie gorących serc uczestniczyli w wydarzaniu, które na stałe weszło w kalendarz najważniejszych zamierzeń artystycznych „GAMZY”, jak również imprez miejskich. Przygotowany repertuar obejmował tańce standardowe i latynoamerykańskie oraz żywiołowy rock’n'roll
W trakcie koncertu, z pomocą przyszłorocznych maturzystek z IV Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, została przeprowadzona aukcja prac plastycznych dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 oraz Gimnazjum Specjalnego nr 1. Rysunki, szkice, grafiki, cieszyły się dużym wzięciem i wszystkie zostały sprzedane ponad cenę wywoławczą, która wynosiła 5zł.

A kwotą 1.200 zł zostaną wsparte właśnie zajęcia plastyczne młodzieży z wymienionych placówek.

Podziękowania za dziesiąty już dar serca skierowała p. Bożena Kowalik-dyrektor obu szkół.

Na ręce Jego Magnificencji Rektora Politechniki Lubelskiej.

Pana Prof. dr inż. Kazimierza Szabelskiego

gratulacje i wyrazy uznania dla wspanialej Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” prowadzonej przez pana Piotra Mochola, która już 10 raz prowadzi akcję charytatywną na rzecz dzieci z upośledzeniem umysłowym, uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26 i Gimnazjum Specjalnego Nr1 w Lublinie składają wdzięczni Uczniowie, Dyrekcja, Nauczyciele i Rodzice

Lublin, 26.01.2001 r.