Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2004 cz. II

„Niesłabnące zainteresowanie tańcem towarzyskim”

 

Wydaje się, że przyszli inżynierowie swoje zainteresowania powinni kierować w stronę wybranego zawodu. Zapewne niektórzy to robią, natomiast przynajmniej 150 (!) z nich każdego semestru pragnie zgłębiać tajniki tańca towarzyskiego.
Trudno powiedzieć czy jest to moda, chęć nauczenia się czy sposób na studenckie życie.
Do „GAMZY” mogą przyjść wszyscy zainteresowani walcem angielskim, wiedeńskim, tangiem, sambą, rumbą oraz dynamiczną i tajemniczą salsą. Nie ma znaczenia, czy ktoś nie umie tańczyć lub posiada najwyższą klasę taneczną „S”. „GAMZA” to formacja osób chcących dobrze się bawić. Właśnie ta idea doprowadziła do zorganizowania imprezy o charakterze szkoleniowo-konkursowym. W każdym semestrze odbywa się ona w stołówce Politechniki Lubelskiej i gromadzi studentów z różnych poziomów zaawansowania. Szkolenie polega na przekazaniu wiadomości teoretycznych i praktycznych, wybiegających poza program realizowanych zajęć. Natomiast rywalizacja taneczna rozgrywana jest w poszczególnych grupach zaawansowania. Atmosfera tych spotkań jest naprawdę wspaniała, a studenci z góry oczekują na kolejne.

- Jak ocenia się kolegów młodszych stażem tanecznym?

Jest to bardzo trudne zadanie. Czasami wydaje się, że wszyscy tańczą dobrze, a innym razem, że popełniają te same błędy. Ale technika tańca jest określona już od najbardziej podstawowych figur. Charyzmą i zaangażowaniem możemy natomiast dodatkowo zwrócić na siebie uwagę.

- Jak natomiast tańczy się przed tancerzami z grup reprezentacyjnych?

To swoiste wyzwanie. Dla mnie tańczenie w „Gamzie” jest ogromną przyjemnością i chciałbym w niedalekiej przyszłości wypróbować swoje umiejętności na scenie. Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie jeszcze dużo pracy, ale finałowe brawa publiczności są wynagrodzeniem za godziny prób. Dzisiaj oklaski od kolegów z innych grup już dodają mi otuchy.

Przed tancerzami z „GAMZY” krótkie wakacje z uwagi na lipcowe pokazy taneczne, a w połowie września wyjazd na zgrupowanie do Okuninki, gdzie przygotowywane będą choreografie na Inaugurację Roku Akademickiego 2004/2005. Wówczas także oficjalnie otwarte zostaną obchody XXXV-lecia Formacji tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”.
Piotr R. Mochol