Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2007 cz.II

TANCERZE Z PASJĄ I GORĄCYMI SERCAMI

 

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest,nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

 /Jan Paweł II/

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”, a właściwie jej członkowie od wielu lat znani są nie tylko w środowisku lubelskim z działalności charytatywnej. Dokładnie 6 grudnia 1991 roku po raz pierwszy zorganizowano Taneczne Spotkania Mikołajkowo – Gwiazdkowe w Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 26 w Lublinie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że podobne akcje, prowadzone przy różnych okazjach, staną się jedną z podstawowych działalności tancerzy „GAMZY”.
Obecny rok przyniósł bardzo wiele nowych wyzwań, głównie dla studentów  III Reprezentacji. W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej przy ul. Hirszfelda w Lublinie zorganizowano społeczny projekt nauki tańca, podczas której pary integracyjne składające się z tancerza Formacji „GAMZA” oraz ucznia wspomnianego ośrodka, poznawały tajniki tańca towarzyskiego. Po 40 godzinnych spotkaniach przyszedł czas na pokaz dla nauczycieli, rodziców i kolegów. Prawdziwe numery startowe na plecach, muzyka dziesięciu tańców towarzyskich, noty sędziowskie i oczywiście stres, który zamienił się po pierwszym tańcu w uśmiech. To najodpowiedniejsza recenzja tego przedsięwzięcia.
A co o kolejnym przedsięwzięciu napisała jedna z uczestniczek i jednocześnie tancerka „GAMZY”:
 ”Taniec z Gwiazdami” na Bronowickiej
Było tak jak w studiu Telewizji TVN w Warszawie. Urokliwe tancerki i czarujący tancerze. Zachwyt w oczach widowni. Wypieki na twarzach występujących. Burze oklasków i piski po każdym pokazie. Surowe oceny sędziów i turniejowe głosowanie.Szkolna edycja bijącego rekordy popularności programu rozrywkowego zapoczątkowała nową tradycję świętowania Międzynarodowego Dnia Tańca, a także stanowiła podsumowanie projektu społecznego pod nazwą: „Nauka tańca towarzyskiego dla dzieci i  młodzieży z upośledzeniem umysłowym”.
Gwiazdy – uczniowie Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Korczaka i tancerze – studenci  z Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” po raz kolejny pokazali, że taniec nie tylko bawi, ale również integruje i uwrażliwia.
Na parkiecie szkolnej sali gimnastycznej zaprezentowały się 33 pary – trzykrotnie więcej niż w każdej edycji programu telewizyjnego! Rozmarzeni w walcu angielskim, pełni ekspresji w kubańskiej cha-cha-cha  i porwani przez rytm hiszpańskiego pasodoble… – wszyscy uczestnicy z równym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności. A co najważniejsze – przede wszystkim tańczyli sercem.
Popis profesjonalnych kroków tanecznych nie ominął również tym razem nad wyraz wyrozumiałego jury o pseudonimach artystycznych sędziów z telewizyjnego gremium.  A walc angielski i cha-cha porwały też do tańca nieustannie podgrzewających atmosferę prowadzących – Piotra Mochola  vel Huberta Urbańskiego i oczywiście Kasię Skrzyneczką   (w tę rolę wcieliła się Barbara Ostojewska – Kaczmarczyk, nauczycielka muzyki z ZS nr 4).
Gościnnie w „Tańcu z Gwiazdami” wystąpiły uczennice z zaprzyjaźnionej szkoły przy ulicy Hirszfelda w Lublinie prezentując z partnerami z „Gamzy” przygotowane wcześniej choreografie tańców standardowych i latynoamerykańskich. Zabawę dodatkowo uatrakcyjniły pokazy tanecznego kunsztu I i III Reprezentacji.

Tak spektakularnego widowiska zapewne pozazdrościłaby nam cała ekipa przygotowująca oryginalny „Taniec z Gwiazdami” i wszyscy jego uczestnicy. Na pewno patrzyliby na nie z podziwem, a Beata Tyszkiewicz niewątpliwie uznałaby to wydarzenie za godne opisania  w „Tele Tygodniu”. Spotkało się ono zresztą z zainteresowaniem medialnym – patronat nad szkolnym odpowiednikiem telewizyjnego programu objęło Polskie Radio Lublin.

DZIĘKUJEMY: wszystkim uczestnikom – uczniom Zespołu Szkół nr 4 za ich radość i ciepłe przyjęcie, „gamzowym” studentom – za zaangażowanie i bezinteresowność, wspaniałemu jury i prowadzącym za świetną zabawę, a widowni i społeczności ZS nr 4 za gorącą atmosferę.Oby ta pierwsza szkolna edycja nie była ostatnią!

 Dominika Kryjak

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” potrafi poprzez taniec przekazywać takie wartości jak: miłość, poszanowanie drugiego człowieka, potrzebę radości, a jej członkowie nie wzbraniają się przed poświęcaniem swojego wolnego czasu dla idei godnych naśladowania.