Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2011 cz. III

► Taneczne wspomnienia ◄

„… Czterdzieści lat minęło to piękny wiek,
czterdzieści lat i nawet jeden dzień.
Na drugie tyle teraz przygotuj się,
a może i na trzecie, któż to wie ? …”

O wydarzeniach związanych z obchodami jubileuszu 40-lecia działalności Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA pisano i mówiono już bardzo dużo.

Motto, które jest motywem przewodnim aktualnego artykułu związane jest z widowiskiem tanecznym „40 lat minęło …”.

Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA przygotowała taneczne show, którego premiera odbyła się 21 lutego 2011 roku podczas XX Jubileuszowego Charytatywnego Koncertu Noworoczno – Karnawałowego. To artystyczne widowisko opracowane zostało z myślą o prezentacji mody, muzyki oraz choreografii z lat 1970 – 2010.

Inspiracją stała się polska muzyka rozrywkowa łącząca wszystkie pokolenia, przy której ludzie bawili się na prywatkach, dancingach oraz uroczystych balach. Te znane brzmienia przyczyniały się niejednokrotnie do wizerunku kompozycji tanecznych. GAMZA zawsze starała się zachwycać, a czasem prowokować odważnymi kreacjami tanecznej mody standardowej i latynoamerykańskiej. Historię trendów mody tanecznej w formie widowiska tanecznego wzbogacono prezentacją multimedialną fotografii i wydarzeń z tamtych lat.

 

fot. Michał Gotner

„Magia i czar kobiety zawsze fascynowały mężczyzn. Tym bardziej kiedy muzyka pobudzała zmysły. Taniec przyjmował coraz bardziej wyrafinowane formy, by wkroczyć na salony i towarzyszyć ludziom w najbardziej uroczystych chwilach. Stawał się pasją zbliżającą ludzi i rozwijającą przyjaźnie”.

„Mieliśmy okazję zobaczyć jak zmieniały się kanony tanecznej mody standardowej. Panowie zazwyczaj wierni frakom i białym koszulom czasem dają ponieść się ekstrawagancji garniturów i kamizelek. Panie natomiast ulegają tęsknocie za zmianą, poszukują nowych trendów i eksperymentują w środkach wyrazu. Pozostawmy na chwilę klasyczny urok mody standardowej i wyobraźmy sobie jak wielkie możliwości otwierał przed tancerzami styl latynoamerykański tamtych lat. Dajmy się porwać gorącym rytmom jitteburg’a, twista i jive’a”.

 

fot. Michał Gotner

„Taniec może być okazją do pokazu mody, świetnej zabawy, popisów kunsztu tanecznego oraz humorystycznych scenek rodzajowych”.

Podczas specjalnej edycji wspomnianego widowiska dedykowanego środowisku osób niepełnosprawnych Lublina i województwa lubelskiego podsumowano także 20 letnią historię działalności charytatywnej jaką prowadzą tancerze GAMZY nieprzerwanie od 1991 roku. Ich uśmiech, taniec i wspólna zabawa były i są nadal widoczne w Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia, Domach Dziecka przy ul. Pogodnej i Sierocej w Lublinie, Przedszkolu Specjalnym w Lublinie, Domach Opieki Społecznej.

Nasza misja to także akcja pomocy dla Agatki i Krzysia Gąsiorowskich, organizacja bezpłatnych wyjazdów na zieloną szkołę, Przeglądu Zespołów i Grup Artystycznych Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski Województwa Lubelskiego, Międzynarodowego Dnia Tańca, Dnia Dziecka, Bali Charytatywnych na rzecz różnych instytucji i wiele innych przedsięwzięć.

W kronikach Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka znajdują się 52 wpisy mówiące o artystycznym i finansowym wsparciu placówki.

Kronika Formacji GAMZA posiada natomiast 97 dowodów na wspaniałą bezinteresowność młodych ludzi, którzy studiując na różnych uczelniach znajdują czas na współodpowiedzialność za los osób niepełnosprawnych.

Widowisko taneczne „40 lat minęło…” prezentowano w okresie wiosenno – letnim blisko 10 razy dla różnych środowisk.

 

fot. Michał Gotner

Trwa nowy rok akademicki, a z nim próby, treningi, zgrupowania i kolejne tłumy studentów chcących zgłębiać tajniki tańca towarzyskiego. To także nowy program artystyczny. Jaki? Niech pozostanie to na razie tajemnicą.

Piotr Robert Mochol