Monografia – 50 lat Politechniki Lubelskiej

FORMACJA TAŃCA TOWARZYSKIEGO POLITECHNIKI LUBELSKIEJ „GAMZA”

 

Formacja Tańca Towarzyskiego „GAMZA” jest najwcześniej powstałą grupą artystyczną działającą przy Politechnice Lubelskiej.

l kwietnia 1970 roku z inicjatywy rozmiłowanych w sztuce tanecznej studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej: Krystyny Majdan, Wiktora Życzyńskiego i Krzysztofa Madejskiego, powstał Zespół Tańca Towarzyskiego. Po koncercie premierowym tancerze uczcili swój pierwszy sukces węgierskim winem „GAMZA”. Uczestnicy spotkania w sposób żartobliwy zaproponowali, że właśnie „GAMZA” stanie się oficjalną nazwą powstałego zespołu. Spotkało się to z ogólną aprobatą.

Pierwszym kierownikiem artystycznym i choreografem została Zenobia Stepowicz wychowanka prof. Mariana Wieczystego.

Od 1990 roku prowadzeniem zajęć w Zespole zajęli się Arkadiusz Lis oraz Piotr Mochol, wcześniejsi jego członkowie, a 1 marca 1991 roku całkowite kierownictwo objął Piotr Mochol – absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej oraz tancerz „GAMZY”.

Podczas długich lat działalności zespół rozwijał się, doskonalił warsztat taneczny, co w 1997 roku zaowocowało zmianami organizacyjno-strukturowymi poprzez przekształcenie Zespołu w studencką Formację Tańca Towarzyskiego w obecnej nazwie.

Formacja uświetnia swoimi występami Inauguracje Roku Akademickiego PL, uroczystości towarzyszące Juwenaliom, imprezy kulturalne i sportowe oraz koncertuje w innych miastach naszego kraju, a nawet poza jego granicami.

Dumą formacji jest coroczny organizowany od 1992 roku Koncert Noworoczno-Karnawałowy. Całkowity dochód z tego widowiska przeznaczony jest na potrzeby dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26 oraz Gimnazjum Specjalnego Nr 1 w Lublinie, nad którymi „GAMZA” sprawuje taneczny patronat. W styczniu 2003 roku odbył się Karnawałowy Bal Charytatywny, na rzecz dzieci ze wspomnianych placówek.

W latach 1990-2002 „GAMZA” wielokrotnie prezentowała swój kunszt taneczny i reprezentowała Uczelnię podczas tournee po Związku Radzieckim w części europejskiej (1990 i 1991), Litwie (1993), Czechach i Słowacji (1996) i Japonii (1997). Szczególnie prestiżowym był wyjazd 7-osobowej reprezentacji Formacji na półroczny kontrakt do Japonii, gdzie prezentowany był specjalnie przygotowany taneczny „show time”.

Formacja „GAMZA” uczestniczyła również w uroczystościach o charakterze państwowym. Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Brześciu w związku z uroczystymi obchodami Święta Konstytucji 3 Maja, wśród tamtejszej Polonii, „GAMZA” zaprezentowała specjalny program taneczno-poetycki.

Działalność artystyczna Formacji to również organizacja widowiska pod nazwą „Gala Taneczna – Politechnika Lubelska”, któremu patronuje J.M. Rektor Politechniki Lubelskiej, corocznie od 1993 roku. Uczestniczą w nim czołowe pary taneczne z całej Polski i jest wizytówką studenckiej kultury tanecznej.

Ważnymi wydarzeniami jubileuszowymi były Koncerty Galowe XX, XXV i XXX-lecia działalności Formacji „GAMZA”, które miały charakter prezentacji dorobku artystycznego. Zaproszeni goście na czele z Władzami Uczelni, Urzędów Kultury Miejskiego i Wojewódzkiego wyrazili poprzez dyplomy gratulacyjne swoje uznanie do poczynań jubilatów. Kierownik artystyczny został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Lublina.

Znaczącymi osiągnięciami, które są bardzo mobilizujące dla tańczących studentów były: specjalne wyróżnienie za choreografię podczas Międzynarodowego Dnia Tańca Kraśnik 95, zdobycie Pucharu Prezydenta Białej Podlaskiej (1997), III miejsca w I Lubelskim Maratonie Tańca (1998), I miejsca w Wojewódzkim Turnieju Tańca Towarzyskiego w Formie Użytkowej w Lublinie (1999), IV miejsca w V Mistrzostwach Polski Par Wcześniej Urodzonych w Bielsku-Białej (2001), I miejsca w IX i X Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar J.M. Rektora Politechniki Lubelskiej w kategorii hobby (2001, 2002), I miejsca w I Amatorskich Spotkaniach Tanecznych Lubartów 2002.

Te i inne sukcesy przyczyniają się do niesłabnącego zainteresowania wśród studentów Formacją Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”.