Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2012 cz. I

Nowe wyzwania taneczne

Rok akademicki 2011/2012 rozpoczął się nowymi wyzwaniami tanecznymi. Opracowanie nowego repertuaru nie jest rzeczą prostą. Bardzo często stworzenie choreografii, to kilkanaście treningów, dodatkowych spotkań, practise’ów, a czasami stresu, że czegoś nie da się zatańczyć. A do zaprezentowania przed publicznością należało stworzyć cały program na koncerty i mniejsze pokazy. Dlatego tancerze Formacji GAMZA wyruszyli na zgrupowanie taneczne do Pszczelej Woli. Zaprzyjaźniona placówka od wielu lat gości studentów podczas wyjazdów szkoleniowych. Tym razem zamiast świętować odzyskanie niepodległości, przez cztery dni, od rana do wieczora słychać było muzykę, a na sali Zespołu Szkół Pszczelarskich widać było tancerzy obu reprezentacji dających z siebie zawsze ponad sto procent.

Śniadanie, taniec, obiad, taniec, kolacja, taniec, … taniec, taniec, … ewentualnie trochę snu. Niestety zabrakło czasu wolnego. Chyba nikt jednak z tego faktu się nie martwił. Efektem ciężkiej pracy były 4 nowe choreografie w nietypowych aranżacjach. Za niecały miesiąc miał bowiem odbyć się koncert w ramach XXI Tanecznych Spotkań Mikołajkowo – Gwiazdkowych. 6 grudnia, jak zawsze ze słodyczami, zabawkami, książkami i innymi podarunkami, I i II reprezentacja wyruszyła do Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie. Zabawa trwała prawie cztery godziny. Wspólne tańczenie, konkursy i oczywiście podziwianie tancerzy z Gamzy, to stałe elementy przedświątecznego zamieszania w placówce, nad którą sprawujemy taneczny patronat.

Kolejny pokaz odbył się w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas VI edycji Koncertu Świątecznego pod patronatem prof. Stanisława Skowrona, Prorektora ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej oraz prof. Jacka Rolińskiego, Prorektora ds. Kształcenia Uniwersytetu Medycznego. Zapoczątkowana sześć lat temu inicjatywa GAMZY, przerodziła się w imprezę charytatywną, podczas której zbierane są środki na wsparcie Przedszkola Specjalnego Nr 11 w Lublinie. Do Akademickiego Chóru Uniwersytetu Medycznego i Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA (którzy przez trzy lata byli wykonawcami przedsięwzięcia) dołączył Zespół Pieśni i Tańca UM. Gwiazdą wieczoru z mini recitalem kolęd wystąpił Krzysztof Cugowski z zespołem.

Po tych świątecznych, tanecznych zmaganiach z wielką przyjemnością, ale i zadumą, członkowie Formacji GAMZA podczas ostatnich zajęć przed Bożym Narodzeniem zorganizowali spotkanie opłatkowe.

A nowy rok kalendarzowy, to … II edycja Tańca z VIP-ami. Na pewno na łamach Biuletynu PL będzie się można dowiedzieć, kto w 2012 roku zatańczy ze studentami.

Piotr Robert Mochol