Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2009 cz.II

„Taneczna pasja, czy sport?”

 

Tancerze Formacji „GAMZA” zastanawiają się coraz częściej skąd czerpią zapasy wolnego czasu na rozwijanie swojej pasji. Bardzo trudno pogodzić jest bowiem przygotowania do zaliczeń i sesji z karnawałowym okresem pokazów i koncertów. A do tego dodatkowo dochodzą jeszcze godziny treningów spędzone w nowych salach tanecznych przy ul. Nadbystrzyckiej.

Już w nowej siedzibie zespołów artystycznych PL odbyło się szkolenie z techniki tańców standardowych prowadzone przez znanego z programu „Taniec z gwiazdami”, wielokrotnego Mistrza Polski, Adama Króla. Było to ogromne wyzwanie dla tancerzy I Reprezentacji, którzy zmagali się z uchodzącym za najtrudniejszy taniec foxtrotem zwanym też slowfoxem. Kilkugodzinna, ciężka praca pod okiem mistrza stawała się ogromną satysfakcją, gdy ten widział na twarzach uczestników szkolenia zadowolenie, a figury w rytmie „slow, quick, quick” tańczone były coraz płynniej.

 

Niecały tydzień wytężonej pracy i całkowite zmiany repertuaru. To kolejna, VI już edycja Koncertu Karnawałowego Zespołów Artystycznych Politechniki Lubelskiej pod stałym patronatem JM Rektora Politechniki Lubelskiej. Wyzwanie ogromne, gdyż reżyseria koncertu przypadła w udziale choreografowi „GAMZY”. Tematem przewodnim tym razem były znane i lubiane polskie przeboje estradowe z lat 70 i 80-tych. Piosenka Haliny Kunickiej „Świat nie jest taki zły” w wykonaniu Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej była tytułem całego koncertu. W kolejnych wejściach Grupy Tańca Współczesnego, Zespołu Pieśni i Tańca, Zespołu Muzycznego „Whisky”, Grupy „Kształty słów” i oczywiście Formacji „GAMZA” widzowie przypominali sobie razem z wykonawcami takie przeboje jak: „Wakacje z Blondynką”, „Hej, Sobótka, Sobótka”, „Karuzela z Madonnami”, „O mnie się nie martw”, „Volare”, „Małgośka”, „Mniej niż zero”, „Chcemy być sobą”, „Zielono mi”. Finał z JM Rektorem prof. Markiem Opielakiem to wspólne wykonanie przeboju zespołu „2+1”, „Chodź pomaluj mój świat”.

I znów tylko dwa tygodnie na przygotowania do stałego, karnawałowego widowiska. XVIII Charytatywny Koncert Noworoczno – Karnawałowy zgromadził, jak zawsze, pełną salę ACK UMCS „Chatka Żaka” ludzi gorących serc. Tegoroczna kwesta przeznaczona została na organizację „Pleneru Tanecznego” w Krakowie. Po wyjeździe do Warszawy i obecności w takich programach jak: „Taniec z Gwiazdami”, „Gwiazdy tańczą na lodzie”, „Dzień dobry TVN”, niepełnosprawni uczniowie z Zespołu Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie z niecierpliwością czekali na wyjazd. A dla wielu była to nagroda za przepiękną inscenizację taneczną „Szukam przyjaciela” na motywach powieści „Mały książę”, którą zgromadzona publiczność nagrodziła wielkimi oklaskami.

Nie zabrakło także „GAMZY” podczas pokazów w ramach V Jubileuszowych Prezentacji Zespołów i Grup Artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Województwa Lubelskiego oraz VII Przeglądu Talentów Tanecznych i Międzynarodowego Dnia Tańca w Zespole Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie. Organizatorzy imprez wsparci słowami Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego, dziękowali studentom za odkrywanie w sobie odpowiedzialności za los drugiego człowieka i możliwości prezentacji dojrzałej sztuki tanecznej.

Również koncert taneczny podczas obchodów „Dni Rodzicielstwa Zastępczego” przyniósł wiele ciepłych podziękowań z ust senatorów, parlamentarzystów lubelszczyzny, władz samorządowych i miejskich.

Bardzo dużo pracy treningowej i wyzwań organizacyjnych mieli przed sobą tancerze „GAMZY” podczas Lubelskich Dni Kultury Studenckiej. Swoją taneczną obecność odnotowali podczas FELINIADY, MEDYKALIÓW oraz KOZIENALIÓW.

Ale największym wyzwaniem okazały się najbliższe sercu JUWENALIA, czyli Dni Kultury Studentów Politechniki Lubelskiej.

Trzy ogromne przedsięwzięcia to: IX Wewnętrzny Turniej Tańca Towarzyskiego, Juwenaliowy Maraton Tańca oraz Juwenaliowy Koncert Tańca Towarzyskiego.

W IX Wewnętrznym Turnieju wzięło udział blisko 100 osób tańczących w grupach początkujących i kontynuujących. Rywalizacja odbywała się na bardzo wysokim poziomie. Niejednokrotnie umiejętności kwalifikowały się do zmagań podczas turniejów tańca sportowego. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom. Zwycięzcy w każdej kategorii uhonorowani zostali brązowymi, srebrnymi i złotymi medalami oraz upominkami rzeczowymi. Turniej zakończył się o godzinie 16.30, a już o 18.00 rozpoczął się Juwenaliowy Maraton Tańca. Oto kilka, wybranych punktów z jego regulaminu: – w Maratonie mogą brać udział wszyscy chętni studenci,
- technika tańca jest dowolna, liczy się przede wszystkim dobra zabawa i taniec,
- posiadanie aktualnego zaświadczenia lekarskiego pozwalającego na start w   rywalizacji tanecznej
- zakazane jest spożywanie przez uczestników maratonu alkoholu, środków odurzających itp.
- tańczymy rytmicznie, rekreacyjnie, rozrywkowo i z uśmiechem w parze (max 20% tańca bez trzymania partnera)
- wygrywa para, która zostanie ostatnia na parkiecie (tańcząc)
-  jeśli o godz. 5:55 w dniu 18.05.2009 na parkiecie zostanie więcej niż 1 para, komisja sędziowska podejmie werdykt, która para jest zwycięska.

Niestety zwycięska para tańczyła tylko… 7 godzin i 45 minut i wygrała 10 dniowy pobyt w jednym z bułgarskich kurortów.

Dwa dni później na gościnnej scenie ACK UMCS „Chatka Żaka” odbył się Juwenaliowy Koncert Tańca Towarzyskiego, który był dla Formacji „GAMZA”:
- 39 rokiem działalności,
- 19 rokiem pracy artystycznej jej kierownika artystycznego i choreografa,
- przystankiem dla 423 adeptów nauki tańca towarzyskiego w różnym stopniu zaawansowania
- prezentacją 16 choreografii, w tym 6 premierowych,
- 24 prezentacjami, koncertami i okazjonalnymi pokazami tanecznym,
- odsłoną choreografii w nowych strojach damskich i męskich,
- 855 godzinami regularnych treningów i dodatkowymi weekendowymi spotkaniami i tanecznymi practisami
- pasmem ciężkiej pracy, sukcesów, a często i dobrej zabawy.

Natomiast ogromnym, sportowym sukcesem kończącym sezon artystyczny 2008/2009 był awans do klasy B w tańcach latynoamerykańskich Pawła Żytko i Darii Skakowskiej, reprezentujących „GAMZĘ” w ogólnopolskich turniejach sportowego tańca towarzyskiego. Pod bacznym okiem instruktorów Kasi i Łukasza Kurzyna, tańczących w Formacji „GAMZA”, Paweł i Daria (również tańczący w „GAMZIE”) zdobywali kolejne medale i tytuły. Gratulacje oraz życzenia kolejnych sukcesów sportowych należą się Darii i Pawłowi oraz Kasi i Łukaszowi za bezinteresowną pracę.

Podziękowania za udział we wszystkich koncertach i pokazach Formacji „GAMZA” przekazuję również studentom, którzy znajdują czas na treningi, prezentacje i wolontariat.