Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2005 cz. II

„Jubileusz 35-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”"

 

35 lat „GAMZY” to ponad 5 tysięcy studentów wszystkich lubelskich uczelni, blisko 2 tysiące pokazów i koncertów oraz… 35 par małżeńskich.

A wszystko zaczęło się l kwietnia 1970 roku.
Fragment folderu jubileuszowego tak opisuje te wydarzenia:
…Formacja Tańca Towarzyskiego „GAMZA” jest najwcześniej powstałą grupą artystyczną działającą przy Politechnice Lubelskiej. l kwietnia 1970 roku, z inicjatywy rozmiłowanych w sztuce tanecznej studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej: Krystyny Majdan, Wiktora Życzyńskiego i Krzysztofa Madejskiego, powstal Zespól Tańca Towarzyskiego. Po koncercie premierowym tancerze uczcili swój pierwszy sukces bułgarskim winem „Gamza”. Uczestnicy spotkania w sposób żartobliwy zaproponowali, że właśnie „GAMZA” stanie się oficjalną nazwą powstałego zespołu. Spotkało się to z ogólną aprobatą.

Pierwszym kierownikiem artystycznym i choreografem została Zenobia Stepowicz, wychowanka prof. Mariana Wieczystego.

Od 1990 roku prowadzeniem zajęć z zespole zajęli się Arkadiusz Lis oraz Piotr Mochol, wcześniejsi jego członkowie, a l marca 1991 roku całkowite kierownictwo objął Piotr Mochol – absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej…

Przygotowania do Koncertu Galowego trwały od października 2004 roku, kiedy to widowisko taneczne Musicale i przeboje filmowe, zainaugurowało jednocześnie nowy, artystyczny rok akademicki w Politechnice Lubelskiej.
XIV Taneczne Spotkania Mikołajkowo-Gwiazdkowe w Zespole Szkół Nr 4 im. J. Korczaka w Lublinie oraz XIV Charytatywny Koncert Noworoczno-Karnawałowy na rzecz podopiecznych wymienionej placówki również miały odświętny charakter.

Studenci bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem prezentowali taneczną „podróż po świecie” połączoną z konkursami, zabawami i oczekiwanymi upominkami.

Z inicjatywy Samorządu Studenckiego Akademii Medycznej w Lublinie zorganizowano natomiast w lutym koncert w Nowej Auli Collegium Maius pt. „Podaruj dzieciom morze”. Finansowy dar serc przekazany został na wyjazd dzieci ze Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26 im. J. Korczaka w Lublinie na zieloną szkołę nad Bałtyk. „GAMZA” natomiast wpisała w kalendarz stałych przedsięwzięć charytatywnych koncert na Akademii Medycznej.

16 kwietnia 2005 r. godz. 17.00, Centrum Kongresowe AR w Lublinie

Jubileuszowy Koncert Galowy 35-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA” stał się spełnieniem kilkudziesięciu godzin przygotowywania nowych choreografii. W kwiatowo-szyfonowej scenerii, „Gamza” zaprezentowała kolejno widowiskowe show z musicalu „CHICAGO” i „MOULIN ROUGE” oraz premierowe odsłony „RAPSODY IN BLUE”, „ORISHAS”, „TIME TO SAY GOODBYE”, „THE PHANTOM OF THE OPERA”, „HAPPY BIRTHDAY”.
Przez ponad 80 minut taniec królował na scenie, co chwilę zmieniając swój charakter, za pośrednictwem czterech składów Formacji. I, II i premierowa reprezentacja oraz „dinozaury” w atmosferze przyjaźni i wspomnień dawnych lat z wielkim tanecznym kunsztem pokonywali tremę przed kolejnymi odsłonami tańców standardowych i latynoamerykańskich.

…Nie żałuję, że namówiłam Piotra na salsę. Wprawdzie musiałam być w Polsce przez miesiąc, ale gdy dowiedziałam się, że są przygotowywane choreografie dla nas – „starych gamziaków”, powiedziałam że muszę zatańczyć…

W finałowej prezentacji na scenie brało udział 66 tancerek i tancerzy. Brawa, uśmiechy, łzy wzruszenia. Przemówienia, podziękowania, gratulacje, pamiątkowe zdjęcia. Władze Politechniki Lubelskiej, reprezentanci władz wojewódzkich i miejskich, ludzie kultury, zaproszeni goście, sympatycy tańca. Oni wszyscy uczestniczyli w Jubileuszowym Koncercie Galowym 35-lecia Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”, który był także 15-leciem twórczej pasji kierownika artystycznego i choreografa.

Ci, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w Gali, przekazywali pozdrowienia z różnych stron świata.
…To bardzo miłe , że osoby, które wyjechały za granicę pamiętają o wspólnie spędzonych chwilach. Jeszcze bardziej budujący jest fakt rozwijania swoich zamiłowań, po zakończonych studiach. Dla mnie taniec jest sposobem na życie…
Piotr R. Mochol