Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2008 cz. I

CIĄGLE TAŃCZĄCA FORMACJA

 

Studenci tańczący w Formacji „GAMZA” odpoczywali jedynie dwa miesiące. Po wszystkich czerwcowych i lipcowych koncertach przyszedł czas na wrześniowe zgrupowanie. Z wielkim zaangażowaniem 30 tancerzy z I i II Reprezentacji wyjechało do Muszyny, gdzie pod bacznym okiem trenera doskonalili nie tylko technikę tańca towarzyskiego. Wydawać by się mogło, że zatańczenie pokazowej choreografii na scenie jest rzeczą prostą. Dla telemaniaka na pewno tak. Dla tancerza to wiele godzin spędzonych na parkiecie i niekiedy monotonne powtarzanie danej figury czy sekwencji kroków. I tak było w Muszynie. Plan dnia został ściśle określony. Przed śniadaniem obowiązkowe półgodzinne bieganie. Następnie dwie godziny techniki jazzowej i kolejne dwie techniki tanecznej. Po obiedzie „tylko” trzy godziny, oczywiście tańca. Na zakończenie dnia jeszcze dwie i pół godziny practise’u i stretchingu. Podsumowanie – dziesięć godzin.
Dosyć często z bolącymi stopami i drobnymi kontuzjami studenci stawiali czoła kolejnym dniom, by przygotowywać taneczne prezentacje w nadchodzącym roku akademickim.
Tej bardzo efektywnej pracy towarzyszyły przyjemności w Centrum SPA w pobliskim hotelu, ognisko z prawdziwym góralem czy 30 kilometrowa wędrówka po przepięknie ubarwionych zboczach i szczytach Beskidu.
Wszyscy wyjeżdżali z uśmiechem i stwierdzeniem „…warto było”.
I już na początku października pierwsze pokazy okazały się scenicznym sukcesem. Wiele lubelskich firm chce gościć Formację „GAMZA” podczas różnych spotkań i konferencji. Tańczący studenci odbierają te zaproszenia z zadowoleniem. Przecież w ten sposób mogą zaprezentować swoje umiejętności. Zdarza się, że „wytańczą” sobie przyszłą pracę.

18 grudnia, dokładnie jak rok wcześniej, tym razem w Collegium Maius Akademii Medycznej w Lublinie odbył się Koncert Świąteczny. Patronat nad tym niecodziennym wydarzeniem objęli Prorektorzy ds. Studenckich, Politechniki Lubelskiej – Andrzej Wac-Włodarczyk, prof. PL i Akademii Medycznej – prof. Jacek Roliński.
Z wielką dostojnością Formacja „GAMZA” wkraczała na scenę w kolejnych choreografiach tańców standardowych, do znanych, światowych szlagierów muzyki świątecznej. Gorące rytmy latynoamerykańskie wprawiały w ruch zarówno pióra i cekiny, jak również zgromadzoną publiczność.
Z przepięknym koncertem kolęd i pastorałek wystąpił Akademicki Chór Akademii Medycznej pod kierownictwem Pani Moniki Mielko. Z dużym zaciekawieniem i zainteresowaniem zostały przyjęte aranżacje muzyczne do znanych kolęd w wykonaniu Big-Band’u Instytutu Muzyki UMCS pod kierownictwem Pana Tomasza Momota.
Publiczność z żalem opuszczała salę widowiskową po blisko dwóch godzinach artystycznych prezentacji. Panowie Prorektorzy czuli się zaszczyceni, że objęli patronat nad tak doniosłym wydarzeniem.

   Piotr Robert Mochol