Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2008 cz.II

CHARYTATYWNIE I SPORTOWO

 

Bardzo pracowicie i aktywnie reprezentowali Politechnikę Lubelską, przez pierwsze 180 dni 2008 roku, studenci tańczący w Formacji Tańca Towarzyskiego „GAMZA”. Niewiele czasu minęło od koncertu świątecznego, a już w ramach XVI Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tancerze przenieśli podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie w świat walca, tanga, quickstepa oraz gorących i zawsze widowiskowych tańców latynoamerykańskich. Oczywiście nie skończyło się tylko na pokazie. Była także wspólna nauka kubańskiej cha-cha-cha i hiszpańskiego pasodoble. Do wspólnej zabawy włączyli się także wolontariusze „orkiestry”.

Kolejny tydzień wytężonej pracy i zmiany repertuaru były widoczne podczas V Koncertu Karnawałowego Zespołów Artystycznych Politechniki Lubelskiej pod stałym patronatem JM Rektora prof. Józefa Kuczmaszewskiego. Zaprezentowane choreografie do muzyki z filmu „Zapach kobiety”, „Ojciec chrzestny”, „Grease” oraz „Mission Impossible” przeniosły widzów w świat wielkiego ekranu.

I znów tylko tydzień na przygotowania do stałego widowiska. XVII Charytatywny Koncert Noworoczno – Karnawałowy zgromadził, jak zawsze, pełną salę ACK UMCS „Chatka Żaka” ludzi gorących serc. Studenci reprezentujący Formację „GAMZA” powtarzają, że „zostawili swoje serca w szkole przy ulicy Bronowickiej” i zawsze będą wyprzedzać o jeden rok Jurka Owsiaka. Tegoroczną kwestę przekazano na organizację „Pleneru Tanecznego” w Warszawie. Było to połączenie wyjazdowej integracji młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie podczas zajęć tanecznych prowadzonych przez trenerów tańca sportowego ze stolicy. To również wizyta uczniów w teatrze i możliwość rozmowy z aktorami podczas przerwy spektaklu. Przeżyciami, które okazały się niezapomnianymi to spotkanie z tancerzami i twórcami programu „Taniec z Gwiazdami”, „Gwiazdy tańczą na lodzie”, „Dzień dobry TVN” oraz uczestnictwo w finałowych odcinkach wspomnianych programów. Pamiątkami z pobytu są autografy, zdjęcia oraz choreografie zatańczone podczas zakończenia roku szkolnego.

Nie zabrakło także „Gamzy” podczas pokazów w ramach IV Prezentacji Zespołów i Grup Artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Województwa Lubelskiego oraz VI Przeglądu Talentów Tanecznych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w Zespole Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie. Organizatorzy imprez wsparci słowami Wojewody Lubelskiego i Marszałka Województwa Lubelskiego, dziękowali studentom za odkrywanie w sobie odpowiedzialności za los drugiego człowieka i możliwości prezentacji dojrzałej sztuki tanecznej.

Sezon artystyczny 2007/2008 podsumowano wielkim wydarzeniem dobroczynnym. We współpracy w Samorządem Studentów Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego odbył się koncert na rzecz podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie. Cel, jaki przyświecał organizatorom, to wsparcie budowy nowego obiektu dla hospicjum. Konferansjer, w osobie kierownika artystycznego „Gamzy”  informował, że to dzięki zgromadzonej publiczności oraz studentom tańczącym w Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej może uda się wyposażyć jedno z pomieszczeń w nowym budynku hospicjum. Przytoczył także słowa wielkiego Polaka, Jana Pawła II, które są mottem działalności charytatywnej Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „GAMZA”: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Nowym wydarzeniem nobilitującym „GAMZĘ” w ogólnopolskim środowisku tanecznym jest udział indywidualnej pary tanecznej w turniejach sportowego tańca towarzyskiego. Pod bacznym okiem młodych instruktorów Kasi i Łukasza Kurzyna, tańczących w Formacji „GAMZA”, Paweł Żytko i Daria Skakowska z Janowa Lubelskiego zdobywają kolejne tytuły. Po półrocznych startach awansowali do klasy D w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. Już w pierwszym turnieju w nowej klasie zdobyli III miejsce w Grand Prix Mazowsza.

Gratulacje oraz życzenia kolejnych sukcesów należą się Darii i Pawłowi oraz Kasi i Łukaszowi.

Podziękowania za udział we wszystkich koncertach i pokazach Formacji „GAMZA” należą się studentom, którzy znajdują czas na treningi, prezentacje i wolontariat.
Udanej sesji i spokojnych wakacji.