Biuletyn Politechniki Lubelskiej – 2013 cz. I

TAŃCZYMY Z PASJĄ …

Takie motto przyświeca Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA na rok akademicki 2012/2013. Czy to tylko chwyt marketingowy, czy rzeczywistość? Statystyki mówią same za siebie. Na początku października Gamzą zainteresowało się blisko 250 studentów, którzy przez tydzień zapełnili wszystkie miejsca w grupach tanecznych o różnym poziomie zaawansowania. Nie jest to sytuacja odosobniona. Każdego roku, od wielu lat chętni do poznawania tajników tańca towarzyskiego dostosowują swoje zajęcia do terminów treningów Formacji. Tańczymy z pasją …, tak rzeczywiście jest.

Podczas IX Lubelskiego Festiwalu Nauki oraz Międzynarodowego Dnia Pszczelarza w Pszczelej Woli GAMZA po raz ostatni zaprezentowała widowisko taneczne „Black Or White”. Odpoczynek tancerzy trwał tylko jeden dzień, ponieważ już w poniedziałek, tydzień przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego w Pszczelej Woli odbyło się tygodniowe zgrupowanie szkoleniowo – kondycyjne. Nowe choreografie, nowy program, to ukłon w kierunku publiczności zawsze wypełnionej sali podczas koncertów i pokazów. A przygotowanie tanecznego show wymaga ciężkiej pracy, wielu prób, spotkań i kilkudziesięciu godzin treningów. Był to czas maksymalnie wykorzystany. Pojawiające się kontuzje czy drobne przeciążenia stawów i mięśni, czasami zniechęcały do dalszej pracy, ale pasja zwyciężyła. Motywacja do tańczenia nowych choreografii była silniejsza.

Integracja poprzez taniec

Tancerze Formacji GAMZA znani są z działalności charytatywnej nie od dziś. Od dwudziestu dwóch lat współpracują z osobami niepełnosprawnymi, przy okazji różnych artystycznych zamierzeń. 25 października 2012 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego zostało zaprezentowane widowisko taneczne „Hava Nagila”. To podsumowanie 3-miesięcznego projektu społecznego, którego adresatami byli członkowie Formacji GAMZA oraz uczniowie niepełnosprawni umysłowo z Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie. Spektakl składał się z pięciu choreografii i stanowił kulminacyjny moment VII Prezentacji Zespołów i Grup artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej o Puchar Króla Maciusia I w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka. Wprawdzie był to pokaz pozakonkursowy, ale jury w składzie: Ewa Dados – dziennikarka Radia Lublin, Maria Pietrusza-Budzyńska – Prezes Fundacji Teatroterapia, Maria Dmowska – Dyrektor Centrum Edukacji Champion oraz Bożenna Kowalik – Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Lublinie, postanowiło przyznać Formacji GAMZA Puchar Króla Maciusia I za działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych.

Fot. Przemysław StrusKoncert, pokazy, wydarzenia

Parę godzin później w Fantasy Park Centrum Handlowego Plaza odbywała się już GAMZOTEKA V. Impreza taneczna, która przyciąga bardzo dużo osób w różnym wieku, nie tylko chęcią obejrzenia popisów tanecznych „gamziaków”, ale również potańczenia razem z nimi przy rytmach latynoamerykańskich. Menadżerowie Fantasy Park są bardzo zadowoleni z tej współpracy i już zarezerwowali terminy GAMZOTEKI VI w karnawale 2013 roku.

Fot.  Przemysław Strus

Działalność artystyczna GAMZY powinna być również wspierana elementami marketingowymi. W tym celu zorganizowano 10 listopada 2012 w salach tanecznych Politechniki Lubelskiej profesjonalną sesję fotograficzną, której autorem zdjęć był Andrzej Maj, były tancerz Formacji. Pełna dokumentacja dostępna jest na www.gamza.pl, a najlepsze fotografie ozdobią kalendarz ścienny Formacji GAMZA na rok 2013. Kalendarz, który co roku cieszy się ogromną popularnością .

Fot.  Andrzej Maj


Chwile wytchnienia i treningi przerywane były pokazami dla różnych zaprzyjaźnionych instytucji, lubelskich i ogólnopolskich firm. Formacja GAMZA miała m.in. przyjemność zaprezentowania swoich tanecznych umiejętności podczas Zjazdu Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw w Hotelu Korona oraz X edycji Złotej Kielni w Restauracji Koncertowa, której organizatorem był Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Nie przypadkowo zresztą GAMZA jako taneczna wizytówka Politechniki Lubelskiej zapraszana jest do uświetniania takich uroczystości.

Wielkim artystycznym wydarzeniem, które promuje Formację w lubelskim i nie tylko środowisku jest Taniec z VIP-ami. W trzeciej edycji tego tanecznego show organizowanego przez Dziennik Wschodni i Moje Miasto Lublin wezmie udział po raz kolejny siedmiu tancerzy Gamzy oraz czterech Szkoły Tańca „Zamek” Aneta i Łukasz.

W III edycji Tańca z VIP-ami zatańczą: Anna Dąbrowska – dziennikarka TVP Lublin, Justyna Marciniak – mistrzyni świata w karate tradycyjnym, Izabela Byzdra – Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości, Bożena Lisowska – Radna Sejmiku Województwa Lubelskiego i właścicielka firmy Domosystem, Anna Chołota – właścicielka Salonu Stylizacji i Wizażu, Wioletta Wodnicka – podkomisarz KMP w Lublinie, Krzysztof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego, Piotr Świerczewski – trener Motoru Lublin, Grzegorz Siemiński – Wiceprezydent Lublina, Paweł Frączek, Dyrektor Domu Dziecka przy ul. Pogodnej w Lublinie, Adam Kalbarczyk – Dyrektor Zespołu Szkół im. I. Paderewskiego.

Gala Finałowa trzeciej edycji Tańca z VIP-ami, podczas której Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej GAMZA zaprezentuje specjalnie przygotowaną taneczną niespodziankę, odbędzie się 25 stycznia 2013 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Fot.  Dziennik Wschodni


I już taneczny Święty Mikołaj zbliża się wielkimi krokami. 7 grudnia 2012 tancerze Gamzy oraz wolontariusze Stowarzyszenia Miłośników Tańca zorganizowali XXII Taneczne Spotkania Mikołajkowo – Gwiazdkowe. Uczniowie z Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka przy ul. Bronowickiej w Lublinie na początku grudnia pytają, czy na pewno Formacja Gamza do nich przyjedzie. Tancerze stanęli po raz kolejny na wysokości zadania i pomimo swoich zajęć na uczelni, zatańczyli dla niepełnosprawnych, młodszych podopiecznych. Poza tym wszyscy uczestnicy zajęć tanecznych Formacji włączyli się w organizację tanecznego Mikołaja, przynosząc słodycze, pluszaki, gry planszowe, puzzle, książki i wszystko to, co sprawia dzieciom radość. Największą przyjemnością jest jednak uśmiech na twarzach uczniów.

Fot.  Patrycja Stachowska

Niecodzienne wydarzenie miało miejsce 11 grudnia 2012 roku. Na zaproszenie Koszykarskiego Klubu Sportowego NOVUM Lublin GAMZA zatańczyła 2 choreografie w przerwie meczu III rundy Pucharu Polski. Gorące rytmy latynoamerykańskie i głośny aplauz publiczności zrekompensowały porażkę lubelskiej drużyny.

Fot.  Kamil Szczotka

Kończący się rok obfitował w taneczne prezentacje. 17 grudnia 2012 w Domu Kultury LSM zorganizowano Koncert Świąteczny pod patronatem prof. Andrzeja Wac-Włodarczyka, Prorektora ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. Formacja Gamza zaprosiła do współpracy Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, który zaprezentował tańce narodowe i regionalne oraz w świątecznym nastroju kolędy.

Fot.  Przemysław Strus


Dzień później w sali widowiskowej Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego wspólnie z Akademickim Chórem Uniwersytetu Medycznego, Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego, Blues – Rock Band po godzinach, zespołem breakdance, kabaretem FiFa-RaFa, Formacja GAMZA po raz siódmy współorganizowała Charytatywny Koncert Świąteczny. Dochód z licytacji, przekazany został na rzecz Przedszkola Specjalnego Nr 11 przy ul. Młodej Polski w Lublinie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli prof. Piotr Kacejko – Rektor Politechniki Lubelskiej oraz prof. Andrzej Drop – Rektor Uniwersytetu Medycznego.

Konkurencją dla wystrzałów, petard i korków z szampana był gorący pokaz taneczny podczas zabawy sylwestrowej w stołówce Politechniki Lubelskiej.

Trzy miesiące od rozpoczęcia roku akademickiego 2012/2013, a jakże intensywne.

Fot.  Andrzej Maj